
Є велика ймовірність втрати у Європі сотень тисяч робочих місць на підприємствах автопрому, якщо своєчасно не буде вжито заходів для допомоги галузі досягти своїх цілей щодо скорочення викидів CO2 до 2030 року.
Саме такий прогноз озвучив генеральний директор Scania та Traton Group і нинішній голова Ради комерційних транспортних засобів ACEA (Європейської асоціації виробників автомобілів) Крістіан Левін. За його словами, європейські виробники вантажівок не витримають космічні штрафи в мільярд євро, що загрожують їм у разі невиконання вимог.
Як це не прикро, але ті наслідки поширяться далеко за межі заводів. На цьому акцентує Trailer.se, який публікує інтерв’ю з керівником Асоціації автовиробників. Сьогодні ж проблема ще тільки вимальовується, але її наслідки вже починають прослідковуватися. А все тому, що відповідно до чинного законодавства виробники вантажівок повинні до кінця десятиліття скоротити на транспорті середні викиди CO2 на 45 відсотків відносно рівня 2020 року.
Невиконання цієї мети призведе до штрафу у розмірі 4 250 євро за кожен грам CO2 на транспортний засіб. Якщо вдатися до арифметики простих підрахунків, то це веде до штрафів у розмірі до 1 мільярда євро на виробника.
«Ми є основою суспільства. Транспорт — це причина, чому Європа така ефективна. Якщо ми втратимо свою конкурентоспроможність як галузь, ми втратимо робочі місця, логістичні потужності та свою позицію світового лідера ринку», — заявляє Крістіан Левін, який наразі є головою тієї частини ACEA, що об’єднує виробників важких вантажівок.
Згідно з чинним законодавством, виробники вантажівок повинні скоротити середні викиди CO2 зі своїх автопарків на 45 відсотків порівняно з рівнями 2020 року до кінця десятиліття. Невиконання цієї мети призведе до штрафу в розмірі 4250 євро за грам CO2 на транспортний засіб, що може призвести до штрафів у розмірі до 1 мільярда євро на виробника.
Нинішній парк акумуляторних електромобілів становлять лише 3,5 відсотка від загального ринку важких вантажівок Євросоюзу. Цю частку потрібно збільшити вдесятеро. Електромобілі на акумуляторах повинні становити 35 відсотків протягом лише чотирьох з половиною років.
Решта, близько 10 відсотків від загальної цілі в 45 відсотків, буде досягнута завдяки вдосконаленню силових агрегатів та аеродинаміки. Деякі країни ЄС, такі як Швеція та Нідерланди, є лідерами в електрифікації, але інші, такі як Польща та Іспанія, значно відстають.
На думку Крістіана Левіна, сьогодні в ЄС менш як 1000 місць, де важкі вантажівки можуть заряджатися, і більшість із них не мають зарядних станцій потужністю мегават, необхідних для перевезень на далекі відстані. Однак справжнім вузьким місцем є підключення до електромережі.
«Навіть у моїй рідній країні, Швеції, прокладання кабелю в землю може зайняти десять років. Йдеться не лише про будівництво зарядних пристроїв, а й про підведення до них електроенергії, а процес отримання дозволів не працює», — додає Левін.
Для транспортних компаній перехід на електромобілі є обґрунтованим лише за умови виправдання економічної ситуації, чого сьогодні часто не виправдовує себе.
Наразі ACEA надіслала офіційного листа президенту Європейської комісії Урсулі фон дер Ляєн з проханням про термінові переговори та якомога швидше переглянути цільовий показник на 2030 рік.